Riti bērniem un pusaudžiem

Trejdeviņi prātnieki (3-6 gadi)

Bērns ir brīvs, viņš sajūt dabu ik uz soļa, viņš mācās no tās, ja vien to ļaujam. Trejdeviņ prātnieki caur brīvajām spēlēm, rotaļām, dziesmām un vienkāršu kopā būšanu priecāsies par bērnību.

Trejdeviņprātniekiem pievienojas bērni no 3 – 6 gadu vecumam, kas jūtas dorši un ir gatavi darboties kopā ar bērniem un Trejdeviņ prātnieki skolotājiem. Bērnam ir jābūt spējīgam izprast kopā būšanas noteikumus, ievērot drošības noteikumus. Ja bērns nespēj iekļauties jaunās grupās, bērns ritā ierodas kopā ar kādu no ģimenes pieaugušajiem.

Gunita Vīgupa

Lego robotika (7-16 gadi) 

     Mums visiem patīk darboties ar LEGO, taču tas var būt arī lielisks veids, lai mācītos un uzzinātu daudz ko jaunu. Kopā noskaidrosim kā darbojas mehānismi, procesi un daba mums apkārt. Nodarbības mēs pētīsim lietas ap mums un būvēsim tās paši, liksim tām kustēties un orientēties telpā. Svarīgi ir dalīties pieredzē un darboties kopā, tādēļ darbs būs komandās.Jaunākie dalībnieki no 7 gadu vecuma darbosies ar Lego WeDo2.0, bet vecākie no 10 gadu vecuma ar Lego EV3 komplektiem.

Mārtiņš Brūns un Ineta Freidenfelde

Mazie lielie amatnieki (6-16 gadi)

     Bērni iejutīsies amatnieku lomā – iepazīs dažādos amatus – sadraudzēsies ar mālu, izveidos no ādas rotas, darinās sveces, izgatavos skaņu rīku, rotaļlietu un iemēģinās roku aušanā. Arī mazs var būt liels amatnieks!

Ieva Eltermane

Trejdeviņi sporto (7-16)

     Smelsimies spēku sportojot! Trejdeviņi saietā pārbaudīsim cik spēcīgi un veikli varam būt gan ūdeni, gan uz sauszemes. Apgūsim veiklību, trenēsim izturību un kārtīgi pakustināsim prātu, meklējot slepenos dārgumus! Šī būs lieliska iespēja baudīt vasaras piedzīvojumus gan maziem, gan lieliem!

Dāvis Rudzītis

PA SAULEI RITĒT

     Mūsu pasaule rit pateicoties saules dāsnumam un siltumam, līdzīgi kā bērns ierit savā dzīvē, pateicoties mātes un
ģimenes rūpēm un gādībai – samīļots, sasildīts, aprūpēts, laikā un telpā samērots.
     Rita laikā iepazīsim saules dažādās dabas un nozīmēs – kā tā palīdz mērīt laiku, kā dāvā dzīvību un palīdz visam
dzīvajam augt un attīstīties, dainās meklēsim atbildi, kur saulīte guļ nakti, kur paliek ziemu, kā gaismu sevī nest cauri
tumsas laikam, pavērosim arī gaismu un ēnu rotaļu dabā un mūsos pašos, līdztekus zīmējot un līmējot, veidojot un
aužot un līdzi saulei ritot pasaulē.

Saieta Trejdeviņi rits bērniem kopā ar Agniju Saprovsku

RITI JAUNIEŠIEM

Improvizācijas teātris

     Improvizācijas teātris ir teātra forma, kurā aktieri visas ainas izspēlē bez iepriekš sagatavota scenārija, vadoties daļēji vai tikai no skatītāju ieteikumiem par tēmām, tēliem, vietām vai īpašībām. Improvizācijas teātris var pastāvēt visu žanru ietvaros. Latvijā visbiežāk tiek izmantots komēdijai, humora izrādēm, daudz retāk drāmai.

     Improvizācijas tehnikas tiek plaši izmantotas aktieru apmācības procesā un mēģinājumos gatavojoties izrādēm vai filmēšanai. Improvizācijas procesu un iemaņas pielieto arī citās nozarēs, piemēram, komunikāciju spēju, radošuma un komandas saliedēšanas treniņos. Cilvēki nodarbojas ar improvizāciju, lai uzlabotu savu personību un sociālās iemaņas arī ja ikdienā neuzskata sevi par improvizācijas aktieriem.

     Improvizācija, tā ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa ik viena cilvēka dzīvē. Tas ir instruments, kurš var palīdzēt tev sasniegt vairāk, lai ko arī tu darītu. Spēja improvizēt ir ļoti svarīga komunikācijā ar citiem cilvēkiem, tā attīsta radošumu un sagādā prieku. Izmantojot improvizācijas tehnikas, mēs mācāmies būt priecīgāki, laimīgāki, radošāki, drosmīgāki un atvērtāki. Iepazīstam sevi un to, kā veidojas mūsu sajūtas.

Jānis Mūrnieks

RITI PIEAUGUŠAJIEM

Tradicionālā virtuve

Tradīcijas un receptes.
     Izrādās, ka latvieši ne tuvu nav izēdāju tauta. Zinātnieku veiktie pētījumi liecina, ka latvieši gadu simtiem ēduši ļoti vienkāršu ēdienu un bieži vien tā ir bijis pat par maz. Latvieši vispirms ir lieli strādātāji un tikai tad ēdāji.
     Mūsu priekšteči, kurot pavardu, gadu simtus bija uzticīgi sentēvu receptēm.  Pēdējo 100 gadu laikā latviešu virtuve ir piedzīvojusi lielas izmaiņas. Vispirms latviešu virtuvēs ienāca vācu muižkungu receptes, tad arī krievu, ukraiņu un citu tautu ēdieni. Vienīgais, kas gadu simtiem nav mainījies ir ēdienreižu biežums, trīs reizes ziemā, bet atlidojot pirmajām dzērvēm, sākās vasaras dzīve, kad pievienojās launags un diendusa. Šoreiz Treideviņi saietā  skatīsim gadskārtu tradīcijas un ēdienus  (Ziemas un Vasaras Saulgrieži, Meteņi, Ūsiņi, Miķeļi, Mārtiņi) , atcerēsimies, ko lika galdā mūsu senči, kā greznoja galdus un telpas, kādu nozīmi piešķīra ēdienam.
     Dalīsimies ar vecmāmiņu tradīcijām un receptēm.
Gatavosim brīvā dabā uz uguns pavarda.
Apskatīsim dažādus ēdienu gatavošanas priekšmetus un liksim tos lietā. Stāstīsim viens otram savus dzimtas galda tradīcijas stāstus.
     Lūgums katram paņemt līdzi savu mīļāko, vai no vecmāmiņas pūra lādes saglabāto priekšautu vai dvieli ar stāstu. Kā arī koka karoti, māla bļodiņu un krūzīti.

Uz tikšanos Treideviņos!

Zanda Žentiņa

Seno amatnieku stāsti

     Senais amatnieks dzīvo katra īsta vīra sirdī un rokās. 
Sajūtot koka smaržu, sadzirdot ēveles dziesmu, saklausot āmura klaudzienu, īstam vīram  rodas vēlme darīt pašam, uztaisīt kaut ko savu no tā, ko prata vectēvs. Idejas rodas darot. Šajā Treideviņi saietā padomā vienkoča grebumi – abra, mulda, paplāte, karote, un iespējams pat laiva. 
     Dalīsimies ar savu vectēvu stāstiem, padarītiem darbiem un instrumentiem.  Līdzi var ņemt savu kaltu, āmuru, nazi un cirvīti. Uz vietas arī būs pieejami dažādi kokapstrādes instrumenti un kokmateriāls.

Ar sveicieniem,

Uldis Žentiņš

Mālošana

     “Keramikas Ritā darbošanās ar mālu ir atgādinājums, cik ļoti mēs esam saistīti ar zemes māmiņu, kas dod mums savu Dzīvības Spēku – Mālu –, ar kuru vistiešākā veidā varam satuvināties ar Dievišķo Spēku. Tas ir vēl viens atgādinājums mums, cik ļoti bagāti esam savā zemītē. Pievienojot savu radošumu, sirds gudrību mēs izveidosim savus spēka traukus. Savu spēka trauku veidošana ir kā sava veida meditācija, kur ielikt visu pozitīvo. Meditējot iegūstam prāta mieru, līdzsvaru un savstarpēju saikni ar visām dabas stihijām.”

Madara Atiķe

Ādas bungu izgatavošana

     Bungu ritā tiks dota iespēja iepazīties ar sajūtu un vibrāciju bungām, kā arī pašiem izveidot savas bungas. Praktiski darbojoties, no salīmētām finiera sagatavēm, tās slīpējot, lakojot vai kā savādāk personalizējot, tiks izveidoti riņķi, uz kuriem tiks uzvilkta jēlāda bungu membrānai. Tālāk darbosimies ar bungu kociņu sagatavošanu un bungu žāvēšanu. Interesentiem, kuri grib darboties ar pašu sagatavotām ādām, lūgums iepriekš sazināties, lai varam pārrunāt ādu sagatavošanas procesu.

Sergejs Bušujevs

Linu krekli

     Lielākoties ticējumos teikts, ka jaunu kreklu jāšuj vecā mēnesī, lai tas nelīstu ārā no biksēm, lai tik ātri neplīstu un lai blusas nekostu. Tomēr Palsmanē ticējums saka tieši pretējo. Tad nu aicinu kopā pārbaudīt, kurš ticējums patiesāks. Pacietīgi liksim dūrienu pie dūriena, lai nedēļas laikā uztapinātu savu pirmo (vai jau nākamo) lina kreklu.
     Vari ņemt līdzi savu audumu (iepriekš izmazgātu) vai iegādāties manis sarūpētu baltu linu.
     Darbs ritēs raitāk, ja ņemsi līdzi savu šūnamo adatiņu, kniepadatas, mērlenti un šķēres. Uz šūšanu ir aicināti 10-12 pacietīgākie dalībnieki (gan sievietes, gan vīrieši).

Ieva Liepa

 

Latvijas pilskalni

     Nelielajā Latvijas teritorijā ir vairāk kā 500 Pilskalni. Daži ir savrupi, bet citi veido varenas aizsardzības sistēmas, kas kopā ar senču zinībām un brīvības mīlestību ļāva šo pēdējo pagānu zemi Eiropā ilgstoši pasargāt no kristiešu kolonizācijas. 

Pilskalnu izziņas rits – tāpat kā iepriekšējā gadā – meklēsim un izzināsim ne tikai senos baltu Pilskalnus, bet arī citus senatnes objektus to tuvumā.Pētīsim to, kas ir apslēpts mūsdienu skatienam, bet kas ir ļoti nozīmīgs šīs zemes vēsturei.

Ritu vadīs Seno zinību un lietu kārtību izzinātājs

 Ingus Freibergs

Baltu zīmes tautasdziesmās

     Mūsu senči atstājuši mums bagātīgu garīgā mantojuma krātuvi, tik jaudīgu, ka iztukšot to nav iespējams, un izmantojot to, varam sasniegt jebkuru mūsu taisnīgu mērķi. Viens no spēcīgākajiem instrumentiem šajā krātuvē ir mūsu zīmes. Tās darbojas daudzos plānos: tēli, informācija, enerģētika. Taču jebkurš instruments kļūst jo lietderīgāks prasmīga meistara rokās. Tā nu TREJDEVIŅOS saritēs kopā pulciņš baltu zīmju zinātāju un pratēju – meistari, kuru zināšanas, prasmi un pieredzi piedāvājam apgūt arī saieta dalībniekiem.

     Rits tiks veidots tādējādi, ka katru dienu ritu vadīs cits pasniedzējs, tā ka dalībniekiem būs iespēja uzzināt vairāku meistaru pieredzi, un veidot no tām savu, personīgo zīmju kā enerģētisko instrumentu arsenālu.

     Ritu laikā „Baltu zīmēs” ritēsim kopā ar Ziedoni Kārkliņu, Viktoru Kocēnu, Inetu Romanovsku un Robertu Šilingu.

Tiekamies TREJDEVIŅOS!

Tava veselība, Tava atbildība

     “Veselība – tas nav viss, bet viss bez veselības – nav nekas”. Cilvēkam, tāpat kā jebkurai dzīvai būtnei, veselības pamats ir kustībā. Tāpēc ir jāprot rūpēties par katra paša kustību sistēmu-muskuļiem un locītavām. Mācīsimies pareizi pildīt vingrinājumus, ar kuru palīdzību var uzturēt labu ķermeņa veselību. Dalīšos pieredzē no savas prakses, kā stiprināt un atveseļot mugurkaulu un locītavas. Lai kopā darbotos, būs nepieciešams paklājiņš un ērtas drēbes, lai vingrotu. Ķermenis ir māja, kurā dzīvo mūsu dvēselīte, un šī māja ir jāprot uzturēt un stiprināt.

Anita Elksne

Tāšu rits

     Tāsiķa amats Latvijā ir sens, tas te ir bijis jau pirms krustnešiem, izdzīvojis līdz mūsdienām un mēs nesam to tālāk, ja arī tu gribi iemēģināt roku šajā amatā pievienojies mūsu ritam un mēs tev iemācīsim, ka cibas taisāmas un vāceles pinamas.

Madara un Kaspars Zvirbuļi

Skaņu rits

Tepat, viss notiek tepat un šai pašā mirklī. Ar Tevi!

Jūti. Dzirdi. Iedvesmojies. Dari. Radi. Skani. Esi.

Skaņu rits ir laiks, kad ienākt un atvērties skaņu pasaulei, kas caurstrāvo ārējo un vienlaikus dziļi rezonē iekšējo pasauli, tevi pašu. Skaņu ritā darbosimies un pieredzēsim skaņu burvību izmantojot balsi, ķermeni, ritmu un intuitīvos mūzikas instrumentus. Iesim dziļumā un caur to tapsim plašumā, lai kopā radītu un justu sevi AUGAM.

Līdzi jāņem plediņš un jogas paklājiņš. Ja ir, tad arī savs mūzikas instruments – vargāns, bungas, kokle u.c..

Uz tikšanos!

Baiba Vanaga

Kokles spēles

Kokles spēles rits kopā ar folkloristi, kokles spēles meistari Andu Ābeli

Kokle ir visvairāk apbrīnotais latviešu mūzikas instruments – tajā ieslēptās dziedinošās vibrācijas ikvienā atjauno saikni ar dabu un palīdz piekļūt tuvāk savam dievišķajam kodolam. Kokles pavadījumā izdziedātās tautas dziesmas iegūst dziedinošu skanējumu.

Rita laikā apgūsim kokles spēles pamatus, caur improvizāciju paplašināsim savas muzicēšanas robežas. Līdzās tam, ielūkosimies arī mūzikas pamatos, lai ikkatrs spētu, nepieciešamības gadījumā, lasīt notis un spētu savu mīļāko tautas dziesmu izkoklēt uz kokles. Ja tev ir sava kokle ņem to līdzi, bet, ja vēl nav – mēs tev to nodrošināsim. Nometnē būs iespēja arī iegādāties kokli.

Rits paredzēts ikvienam, kas vēlas apgūt vai padziļināt un izkopt savas koklesspēles prasmes. (Bērniem līdz 12. g.v. ir iespēja apmeklēt kopā ar vecāku).

Anda Ābele