Riti bērniem un pusaudžiem

Mazie prātnieki (3-6 gadi)

Lego robotika (7-16 gadi) 

     Mums visiem patīk darboties ar LEGO, taču tas var būt arī lielisks veids, lai mācītos un uzzinātu daudz ko jaunu. Kopā noskaidrosim kā darbojas mehānismi, procesi un daba mums apkārt. Nodarbības mēs pētīsim lietas ap mums un būvēsim tās paši, liksim tām kustēties un orientēties telpā. Svarīgi ir dalīties pieredzē un darboties kopā, tādēļ darbs būs komandās.Jaunākie dalībnieki no 7 gadu vecuma darbosies ar Lego WeDo2.0, bet vecākie no 10 gadu vecuma ar Lego EV3 komplektiem.

Mārtiņš Brūns un Ineta Freidenfelde

Māksla bērniem (7-16) vada Agnija Soprovska

Mazie lielie amatnieki (6-16 gadi)

     Bērni iejutīsies amatnieku lomā – iepazīs dažādos amatus – sadraudzēsies ar mālu, izveidos no ādas rotas, darinās sveces, izgatavos skaņu rīku, rotaļlietu un iemēģinās roku aušanā. Arī mazs var būt liels amatnieks!

Ieva Eltermane

RITI JAUNIEŠIEM

Lomu spēles jauniešiem (14-18)

Teātris

RITI PIEAUGUŠAJIEM

Tradicionālā virtuve

Tradīcijas un receptes.
     Izrādās, ka latvieši ne tuvu nav izēdāju tauta. Zinātnieku veiktie pētījumi liecina, ka latvieši gadu simtiem ēduši ļoti vienkāršu ēdienu un bieži vien tā ir bijis pat par maz. Latvieši vispirms ir lieli strādātāji un tikai tad ēdāji.
     Mūsu priekšteči, kurot pavardu, gadu simtus bija uzticīgi sentēvu receptēm.  Pēdējo 100 gadu laikā latviešu virtuve ir piedzīvojusi lielas izmaiņas. Vispirms latviešu virtuvēs ienāca vācu muižkungu receptes, tad arī krievu, ukraiņu un citu tautu ēdieni. Vienīgais, kas gadu simtiem nav mainījies ir ēdienreižu biežums, trīs reizes ziemā, bet atlidojot pirmajām dzērvēm, sākās vasaras dzīve, kad pievienojās launags un diendusa. Šoreiz Treideviņi saietā  skatīsim gadskārtu tradīcijas un ēdienus  (Ziemas un Vasaras Saulgrieži, Meteņi, Ūsiņi, Miķeļi, Mārtiņi) , atcerēsimies, ko lika galdā mūsu senči, kā greznoja galdus un telpas, kādu nozīmi piešķīra ēdienam.
     Dalīsimies ar vecmāmiņu tradīcijām un receptēm.
Gatavosim brīvā dabā uz uguns pavarda.
Apskatīsim dažādus ēdienu gatavošanas priekšmetus un liksim tos lietā. Stāstīsim viens otram savus dzimtas galda tradīcijas stāstus.
     Lūgums katram paņemt līdzi savu mīļāko, vai no vecmāmiņas pūra lādes saglabāto priekšautu vai dvieli ar stāstu. Kā arī koka karoti, māla bļodiņu un krūzīti.

Uz tikšanos Treideviņos!

Zanda Žentiņa

Seno amatnieku stāsti

     Senais amatnieks dzīvo katra īsta vīra sirdī un rokās. 
Sajūtot koka smaržu, sadzirdot ēveles dziesmu, saklausot āmura klaudzienu, īstam vīram  rodas vēlme darīt pašam, uztaisīt kaut ko savu no tā, ko prata vectēvs. Idejas rodas darot. Šajā Treideviņi saietā padomā vienkoča grebumi – abra, mulda, paplāte, karote, un iespējams pat laiva. 
     Dalīsimies ar savu vectēvu stāstiem, padarītiem darbiem un instrumentiem.  Līdzi var ņemt savu kaltu, āmuru, nazi un cirvīti. Uz vietas arī būs pieejami dažādi kokapstrādes instrumenti un kokmateriāls.

Ar sveicieniem,

Uldis Žentiņš

Mālošana

     “Mālošanas Ritā darbošanās ar mālu ir atgādinājums, cik ļoti mēs esam saistīti ar zemes māmiņu, kas dod mums savu Dzīvības Spēku – Mālu –, ar kuru vistiešākā veidā varam satuvināties ar Dievišķo Spēku. Tas ir vēl viens atgādinājums mums, cik ļoti bagāti esam savā zemītē. Pievienojot savu radošumu, sirds gudrību mēs izveidosim savus spēka traukus. Savu spēka trauku veidošana ir kā sava veida meditācija, kur ielikt visu pozitīvo. Meditējot iegūstam prāta mieru, līdzsvaru un savstarpēju saikni ar visām dabas stihijām.”

Madara Bartkeviča

Ādas bungu izgatavošana

     Bungu ritā tiks dota iespēja iepazīties ar sajūtu un vibrāciju bungām, kā arī pašiem izveidot savas bungas. Praktiski darbojoties, no salīmētām finiera sagatavēm, tās slīpējot, lakojot vai kā savādāk personalizējot, tiks izveidoti riņķi, uz kuriem tiks uzvilkta jēlāda bungu membrānai. Tālāk darbosimies ar bungu kociņu sagatavošanu un bungu žāvēšanu. Interesentiem, kuri grib darboties ar pašu sagatavotām ādām, lūgums iepriekš sazināties, lai varam pārrunāt ādu sagatavošanas procesu.

Sergejs Bušujevs

Linu krekli

     Lielākoties ticējumos teikts, ka jaunu kreklu jāšuj vecā mēnesī, lai tas nelīstu ārā no biksēm, lai tik ātri neplīstu un lai blusas nekostu. Tomēr Palsmanē ticējums saka tieši pretējo. Tad nu aicinu kopā pārbaudīt, kurš ticējums patiesāks. Pacietīgi liksim dūrienu pie dūriena, lai nedēļas laikā uztapinātu savu pirmo (vai jau nākamo) lina kreklu.
     Vari ņemt līdzi savu audumu (iepriekš izmazgātu) vai iegādāties manis sarūpētu baltu linu.
     Darbs ritēs raitāk, ja ņemsi līdzi savu šūnamo adatiņu, kniepadatas, mērlenti un šķēres. Uz šūšanu ir aicināti 10-12 pacietīgākie dalībnieki (gan sievietes, gan vīrieši).

Ieva Liepa

 

Latvijas pilskalni

     Nelielajā Latvijas teritorijā ir vairāk kā 500 Pilskalni. Daži ir savrupi, bet citi veido varenas aizsardzības sistēmas, kas kopā ar senču zinībām un brīvības mīlestību ļāva šo pēdējo pagānu zemi Eiropā ilgstoši pasargāt no kristiešu kolonizācijas. 

Pilskalnu izziņas rits – tāpat kā iepriekšējā gadā – meklēsim un izzināsim ne tikai senos baltu Pilskalnus, bet arī citus senatnes objektus to tuvumā.Pētīsim to, kas ir apslēpts mūsdienu skatienam, bet kas ir ļoti nozīmīgs šīs zemes vēsturei.

Ritu vadīs Seno zinību un lietu kārtību izzinātājs

 Ingus Freibergs

Celaines

     Dalībniekiem būs iespēja izveidot savas unikālās aproces ar bronzas rotājumiem kā arī izprast celu tehniku. Papildus tiks darināta „garā pupa”.

Ausma Spalviņa

Baltu zīmes tautasdziesmās

Tava veselība, Tava atbildība

     “Veselība – tas nav viss, bet viss bez veselības – nav nekas”. Cilvēkam, tāpat kā jebkurai dzīvai būtnei, veselības pamats ir kustībā. Tāpēc ir jāprot rūpēties par katra paša kustību sistēmu-muskuļiem un locītavām. Mācīsimies pareizi pildīt vingrinājumus, ar kuru palīdzību var uzturēt labu ķermeņa veselību. Dalīšos pieredzē no savas prakses, kā stiprināt un atveseļot mugurkaulu un locītavas. Lai kopā darbotos, būs nepieciešams paklājiņš un ērtas drēbes, lai vingrotu. Ķermenis ir māja, kurā dzīvo mūsu dvēselīte, un šī māja ir jāprot uzturēt un stiprināt.

Anita Elksne

Tāšu rits

     Tāsiķa amats Latvijā ir sens, tas te ir bijis jau pirms krustnešiem, izdzīvojis līdz mūsdienām un mēs nesam to tālāk, ja arī tu gribi iemēģināt roku šajā amatā pievienojies mūsu ritam un mēs tev iemācīsim, ka cibas taisāmas un vāceles pinamas.

Kaspars Zvirbulis

Skaņu rits

Tepat, viss notiek tepat un šai pašā mirklī. Ar Tevi!

Jūti. Dzirdi. Iedvesmojies. Dari. Radi. Skani. Esi.

Skaņu rits ir laiks, kad ienākt un atvērties skaņu pasaulei, kas caurstrāvo ārējo un vienlaikus dziļi rezonē iekšējo pasauli, tevi pašu. Skaņu ritā darbosimies un pieredzēsim skaņu burvību izmantojot balsi, ķermeni, ritmu un intuitīvos mūzikas instrumentus. Iesim dziļumā un caur to tapsim plašumā, lai kopā radītu un justu sevi AUGAM.

Līdzi jāņem plediņš un jogas paklājiņš. Ja ir, tad arī savs mūzikas instruments – vargāns, bungas, kokle u.c..

Uz tikšanos!

Baiba Vanaga

Kokles spēles